American National Riding Commission

American National Riding Commission

Providing Quality Educated Riding For All Levels

 

ANRC Championship History

ANRC Championship History

Past Judges

 

1978 – Marion Lee  Arlington, Virginia & Melanie Smith  Germantown, Tennessee
1979 – Faye Little   Morristown, Florida & Tracy Perrin    Manakin-Sabot, Virginia
1980 – James Cantwell    Culpeper, Virginia & Jan Thompson    Kelseyville, California
1981 – Walter J. Lee   Keswick, Virginia & Tracy Perrin    Manakin-Sabot, Virginia
1982 – Marion Lee    Arlington, Virginia & Michael Page    North Salem, New York
1983 – Eugene Cunningham    Warrenton, VA & Kay Russell    Purcellville, Virginia
1984 – James Cantwell   Culpeper, Virginia & Howard Lewis    Gates Mill, Ohio
1985 – Marion Lee    Arlington, Virginia & Edna Lytle    Dickerson, Maryland
1986 – Fran Dotol  South Hamilton, Massachusetts & Lesley Woodworth  Fort Salonga, New York
1987 – James Cantwell    Culpeper, Virginia & Paul Valliere    North Smithfield, Rhode Island
1988 – Walter J. Lee    Keswick, Virginia & Betty Oare    Warrenton, Virginia
1989 – James Cantwell    Culpeper, Virginia & Julie Evans Coles    The Plains, Virginia
1990 – Joseph Dotoli   Rowley, Massachusetts & Lesley Woodworth  Forth Salonga, New York
1991 – Michael Page    North Salem, New York & Carl Bessette    West Palm Beach, Florida
1992 – Mike Heneghan    Upperville, Virginia & Judy Young    Camden, South Carolina
1993 – Sue Starling    Reddick, Florida & Scot Evans    Timonium, Maryland
1994 – Ellen Raidt Lordi    Marlboro, Maryland & Frank Fleischhacker    Gainesville, Florida
1995 – Dacia Funkhouser    Romney, Florida & Frank Gombolay    New York, New York
1996 – Matt Collins    Culpeper, Virginia & Michael Page    North Salem, New York
1997 – Susan Ashe    Knoxville, Tenn. & Patricia Heuckeroth    Southern Pines, North Carolina
1998 – Mary Chapot    Neshanic Station, NJ & Linda Andrisani   Jacksonville, MD
1999 – Robert Crandell    Baltimore, MD & Judy Young,  Camden, SC
2000 – Victor Hugo-Vidal  San Juan Capistrano, CA & Dacia Funkhouser, Romney, IN
2001 – Kip Rosenthal, Stamford, CT & Sue Starling, Reddick, FL
2002 – Patty Heuckeroth, Southern Pines, NC & Cindy Ross, Tryon, NC
2003 – Michael Page, North Salem, NY; Diana Braun – Jim Thorpe, PA
2004 – Dacia Funkhouser, Romney, IN & Anne Kenan, Dahlonega, FL
2005 – Kip Rosenthal, Brewster, NY & Rita Timpanaro, Smithtown, NY
2006 – Patricia Heuckeroth, Southern Pines, North Carolina & Carol Hoffman, Frenchtown, NJ
2007 – Pamela Hunt, Haverhill, Massachusetts & Diane Braun, Jim Thorpe, Pennsylvania
2008 – Sue Starling, Fairfield, Florida & Alice Coke, Nashville, Tennessee
2009 – Dacia Johnson, Monticello, Florida & Paddy Downing-Nygard, Thonotosassa, Florida
2010 – William J. Moroney, Keedysville, Maryland, & Anne R. Kenan, Dahlonega, Georgia
2011 – Bobbie Reber, Langley, British Columbia, Canada, & Caroline Jones, Calgary, Alberta, Canada
2012 – Streett Moore, Owings Mills, Maryland & Robert Crandall, Wellington, Florida
2013 –  William Ellis, Ocala Florida & Kim Dorfman, Aiken, South Carolina

2014 – George H. Morris, & Kip Rosenthal, Wellington, Florida

2015 – Mike Rosser, Southern Pines, North Carolina & John Roper, Franklin, Tennessee

2016 – Dacia Johnson, Monticello, Florida & Todd Karnes, Fayetteville, New York

 

Past Winners

Betty Belser Memorial Trophy for Overall Team Champion

 

1978 – Sweet Briar College
1979 – Sweet Briar College
1980 – Sweet Briar College
1981 – University of Virginia
1982 – University of Virginia
1983 – University of Virginia
1984 – University of Virginia
1985 – University of Virginia
1986 – Sweet Briar College
1987 – Sweet Briar College
1988 – Sweet Briar College
1989 – Sweet Briar College
1990 – Sweet Briar College
1991 – University of Virginia
1992 – University of Virginia
1993 – University of Virginia
1994 – University of Virginia
1995 – University of Virginia
1996 – St. Andrew’s Presbyterian College
1997 – St. Andrew’s Presbyterian College
1998 – St. Lawrence University
1999 – Sweet Briar College
2000 – St. Andrew’s Presbyterian College
2001 – St. Andrew’s Presbyterian College
2002 – St. Andrew’s Presbyterian College
2003 – Savannah College of Art and Design
2004 – Virginia Intermont College
2005 – Savannah College of Art and Design
2006 – Savannah College of Art and Design
2007 – St. Andrew’s Presbyterian College
2008 – Savannah College of Art and Design
2009 – Savannah College of Art and Design
2010 – Savannah College of Art and Design
2011 – Novice – Midway College
2011 – National – Savannah College of Art and Design
2012 – Novice – Centenary College
2012 – National Savannah College of Art and Design

2013 – National – Centenary College
2013 – Novice – Sweet Briar College
2014 – National – Savannah College of Art and Design
2014 – Novice – Sweet Briar College
2015 – National – Savannah College of Art and Design
2015 – Novice – Savannah College of Art and Design
2016 National – Centenary College
2016 Novice – Savannah College of Art & Design

 

ANRC Nationals Special Award Winners

ANRC Sportsmanship Award (Coaches’ Award) – discontinued after 2010

2005 – Krista Steinmetz (Purdue University)
2006 – Lydia Davies (Goucher College)
2007 – Emily Vaughan (Centenary College)
2008 – Rachel Samuels ( Centenary College)
2009 – Liz Harris (St. Andrews Presbyterian College)
2010 – Sara Fishback (Sweet Briar College)

ANRC USHJA Affiliate Collegiate Amateur Award

2006 – Whitney Roper (University of Virginia)
2007 – Ashley DeBongrazio (Centenary College)
2008 – Paul Frederick (SCAD)
2009 – Jennifer Elrod (Centenary College)
2010 – Caroline Kramer (University of Virginia)
2011 – Marissa Cohen ( Centenary College)
2012 – Karli Postel (Goucher College)

2103 – Joseph Fink (Goucher College)

2014 – Blake Roberts (Virginia Intermont College)

2015 – Kate Martin (University of Virginia)

ANRC USHJA Affiliate Professional Service Award

2006 – Paul Cronin
2007 – R. Scot Evans
2008 – Patte Zumbrun
2009 – Peggy McElveen
2010 – Mimi Wroten
2011 – Marion Lee
2012 – Lisa Mitchell

2013 – Peggy McElveen

2014 – Susan Sjolund

2015 – Tara Clausen

 

ANRC USHJA Affiliate Riding Instructor Award

2008 – Susan Deal
2009 – Karen Fenwick
2010 – Kit Sydnor
2011 – Peggy McElveen
2012 – Laura Underhill Norment
2013 – Tara Clausen
2014 – Jen Bunty
2015 – Susan Sjolund